Informacja o wystawie „Polsko-Amerykańskie historie”

Cztery lata temu, z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską 
a Stanami Zjednoczonymi Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce przygotowało wystawę czasową „Polsko-amerykańskie historie”. Dzięki współpracy z wareckim Muzeum Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zorganizuje prezentację ekspozycji podczas tegorocznych Targów Edukacyjnych w Poznaniu.

Na ekspozycję składa się 36 plansz, na których przedstawiono polsko-amerykańskie ciekawostki 
z różnych obszarów życia społecznego. Odnajdziemy tu mniej lub bardziej popularne historie dotyczące m.in. polityki, kultury i sportu. Prezentowane informacje nie zamykają się w ramach ostatnich stu jubileuszowych lat, sięgają głębiej, do początków amerykańskiej państwowości. Dlatego właśnie na wystawie spotkamy rozpoznawalne postacie Kościuszki, Pułaskiego i Niemcewicza obok których zobaczymy oblicza Paderewskiego, Wilsona czy Poli Negri. Są jednak też drobne, ale jakże interesujące sekrety z życia tych mniej znanych: Piotra Kiolbassy, Charlesa Yosta, Tii Leoni, LeeLee Sobieski czy Lisy Murkowski. A wszystko to z Polską i Stanami Zjednoczonymi w tle!
Z pewnością warto zapoznać się z ekspozycją i przekonać się jak wiele pasjonujących historii wiąże się z relacjami polsko-amerykańskimi. Wystawa jest dwujęzyczna, polsko-angielska.
Wystawa prezentowana będzie w dniach 10-12 marca 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów  Poznańskich a następnie będzie można obejrzeć ją w siedzibie Samorządu Województwa Wielkopolskiego (al. Niepodległości 34, Poznań).

Scenariusz: Karol Kucharski. Współpraca: Iwona Stefaniak. Projekt graficzny: Piotr Hrehorowicz (Inter Line SC). Tłumaczenie: Joanna Łukasiak-Hołysz.

Obrazek