Obrazek


Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu


Obrazek
Dane adresowe:
Południowa 62, 62-800 Kalisz
telefon: +48 62 757 13 21
Obrazek
Strona WWW i e-mail:
https://www.kp.kalisz.pl
a.kurzynski@kp.kalisz.pl
Obrazek
Profile społecznościowe:
Facebook
Instagram

Kilka słów o nas...

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu, to najnowocześniejsza biblioteka w regionie. Szczycąca się ponad siedemdziesięcioletnią historią placówka w swojej nowej siedzibie oferuje komfortowe warunku swoim czytelnikom. Bibliotekarze chętnie służą pomocą w wyborze odpowiedniej literatury spośród ponad 200 tysięcy dostępnych książek i 4200 pozycji specjalnych.

Misją Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu jest zaspokajanie potrzeb biblioteczno-informacyjnych, przede wszystkim kształcących się i doskonalących nauczycieli oraz studentów przygotowujących się do zawodu pedagoga. Książnica pełni równocześnie funkcję biblioteki oraz realizuje zadania edukacyjne.

Placówka ma nowocześnie wyposażoną przestrzeń dla użytkowników oraz przestronne magazyny. To miejsce, które od wielu lat spełnia ważną rolę dla lokalnej społeczności, popularyzujące nie tylko czytelnictwo. Prowadzi również działalność edukacyjną i kulturalną. Jej efektem są cieszące się powodzeniem wystawy fotografii, spotkania, prezentacje sztuki, muzyki, teatru i plastyki.

Partnerami Książnicy są inne biblioteki, przede wszystkim szkolne, w stosunku do których pełni funkcję doradczą i edukacyjną, szczególnie w zakresie tworzenia ich warsztatu informacyjnego oraz edukacji czytelniczej i medialnej.

Książnica umożliwia środowisku nauczycielskiemu wszechstronny rozwój zawodowy i osobisty poprzez dostęp do tradycyjnych i elektronicznych źródeł wiedzy i informacji. Sprzyjają temu doskonałe warunki, jakie zostały stworzone w nowym gmachu Książnicy. Biblioteka jest wyposażona w nowoczesny sprzęt, jak choćby skaner pozwalający skanować materiały biblioteczne od książki po gazety do formatu A3, tworząc kopie cyfrowe digitalizowanych materiałów. Dla czytelników dostępny jest również trezor, czyli urządzenie umożliwiające oddawanie wypożyczonych książek w dni wolne od pracy. Nowoczesne sale są klimatyzowane, wyposażone w sprzęt audiowizualny.

Dzięki nowoczesnej aranżacji, użytkownicy mają możliwość korzystania ze stref wypoczynku z książką lub czasopismem w ręku. Biblioteka dysponuje również kącikiem dla najmłodszych i letnim tarasem. Chlubą placówki jest wiernie odtworzona pracownia Władysława Kościelniaka, wybitnego kaliskiego grafika i rysownika oraz regionalisty. Wszystko to sprawia, że czytelnicy coraz chętniej korzystają ze zbiorów kaliskiej Książnicy.